Skip to content ↓

Our Staff

Headship team

Mrs Frances Bracegirdle

Headteacher

Mr Richard Rosewell

Deputy Headteacher

Mrs Charlotte Axbey

Asst. Headteacher (Inclusion Lead)

Inclusion Team

Mrs Charlotte Axbey Inclusion Lead
Miss Mary Wakefield SENDCo
Miss Amelia Clough SEND Support (1 day a week)
Ms Justyna Gaieka-Kliczek ELSA and EAL Support

Non-Teaching Staff

Miss Svetlana Koksharova School Business Manager
Mrs Teri Marola School Office Manager - on maternity leave
Mrs Rose Dinc School Office Manager
Ms Andrea Auchoybur Office Assistant and Attendance
Miss Michaela Blakeburn Office Assistant and Admissions
Mr James Durham ICT Technician
Ms Liz Foster Sports Coordinator
Mr David Hayes Site Manager and Finance Officer
Mr Nicholas Bakkabulindi Assistant Site Manager
Mr Ian Talbot School Chef

Reception/Early Year Foundation Stage (EYFS)

Mrs Daisy Dempster EYFS Director of Learning (DoL) / Reception Class Teacher (Opal)
Mrs Tarnia Houllier Reception Class Teacher (Jade)
Mrs Amy Boyce Reception Class Teacher (Opal)
Miss Lolly Taylor Reception Class Teacher (Topaz)
Mrs Jo Balaram Reception Early Years Educators (EYE) (Jade) and Forest School Lead
Miss Jade Scafe Reception Early Years Educators (EYE) (Opal)
Miss Sarah Jeffs Reception Early Years Educators (EYE) (Opal)
Ms Wara Hussain Reception Early Years Educators (EYE) (Topaz)
Miss Beth Horspole Reception TLSA*
Mrs Susanna Mingolla Reception TLSA*
Mrs Nilakshika Andawatta Reception TLSA*
Ms Beata Cisek Reception TLSA*
Ms Kate Wang Reception TLSA*

*Teaching & Learning Support Assistant (TLSAs often work across more than one class/year group)

Key Stage 1

Miss Alice McArdle Key Stage 1 Director of Learning (DoL) & Year 2 Class Teacher (Turquoise)
Miss Stephanie Sanchez Year 1 Class Teacher (Amber)
Miss Julia Malseed (Associate Teacher) Year 1 Class Teacher (Amber)
Mr Joe Murphy Year 1 Class Teacher (Diamond)
Miss Eleanor Webb Year 1 Class Teacher (Sunstone)
Miss Emily Magill Year 1 TLSA*
Mrs Claire Smeeton Year 1 TLSA*
Miss Beth Horspole Year 1 TLSA*
Miss Georgia Robeson Year 1 TLSA*
Miss Trudy Bryan-Kerr Year 1 TLSA*
Ms Kelly Ford Year 1 TLSA*
Miss Rika Ramesh Year 2 Class Teacher (Amethyst)
Miss Claire Jobbins Year 2 Class Teacher (Pearl)
Miss Georgie Paterson Year 2 TLSA*
Mr Ted Brand Year 2 TLSA*
Mrs Didem Uzum Year 2 TLSA*
Mrs Nilakshika Andawatta Year 2 TLSA*
Ms Kelly Ford Year 2 TLSA*

*Teaching & Learning Support Assistant (TLSAs often work across more than one class/year group)

Lower Key Stage 2

Mrs Rosie Fletcher-Brown Lower Key Stage 2 Director of Learning (DoL) - on maternity leave
Ms Laura Reilly Lower Key Stage 2 Director of Learning (DoL) / Year 4 Class Teacher (Onyx)
Mrs Helen Darling Year 3 Class Teacher (Emerald)
Mrs Avril Beith Year 3 Class Teacher (Emerald)
Miss Ella Bannenberg Year 3 Class Teacher (Ruby)
Miss Amelia Clough Year 3 Class Teacher (Sapphire)
Miss Kiran Samra Year 4 Class Teacher (Carnelian) 
Mrs Jill Joseph (Associate Teacher) Year 4 Class Teacher (Onyx)
Mr Joe Jackson Year 4 Class Teacher (Zircon)
Miss Amy Neal Year 3 and 4 Cover Teacher and Inclusion Support
Ms Rowan Wayper Year 4 TLSA*
Miss Raveena Warah Year 4 TLSA*
Mr Wilf Bairamian Year 4 TLSA*
Ms Jenny Brewster Year 4 TLSA*
Mrs Hatice Yunak Year 4 TLSA*

*Teaching & Learning Support Assistant (TLSAs often work across more than one class/year group)

Upper Key Stage 2

Mr Matt Collier Upper Key Stage 2 Director of Learning (DoL) & Year 6 Class Teacher (Kyanite)
Miss Ailish Finn Year 5 Class Teacher (Beryl)
Miss Amy Reilly Year 5 Class Teacher (Moonstone)
Mr Hugo Jones Year 5 Class Teacher (Starlite)
Miss Trudy Bryan-Kerr Year 5 TLSA*
Mr Ted Brand Year 5 TLSA*
Mr Wilf Bairamian Year 5 TLSA*
Mr Janek Saller Year 6 Class Teacher (Garnet)
Miss Rebecca Spies Year 6 Class Teacher (Jet)
Mr Ryan Kennerson (Associate Teacher) Year 6 Class Teacher (Kyanite)
Mrs Rachel Henn Year 6 TLSA*
Mrs Viv Cross Year 6 TLSA*
Mrs Susanna Mingolla Year 6 TLSA*
Miss Andrea Delgado Year 6 TLSA*
Ms Rowan Wayper Year 6 TLSA*

*Teaching & Learning Support Assistant (TLSAs often work across more than one class/year group)

PPA Support and TLSAs

Ms Cindy Khaira (Associate Teacher)
Ms Nicky Collier (HLTA)
Mrs Anit Bedi (HLTA)
Miss Sivanna Sherry (HTLA)

Hot School Meals Supervisor

Ms Andrea Auchoybur
Miss Oana Blaga-Nechita

Lunchtime Support (SMSAs)

Ms Lee Simpson
Ms Jeannie Kim
Ms Ulku Ulker
Mrs Anastasia Telyatova
Miss Emma Bannerman
Mrs Victoria Fayyad
Ms Agnes Ruane
Mrs Shirin Azmol

*School Meals Supervisory Assistant